The 86A3R-000000-150PG is a piezoresistive gage pressure sensor with a 150 psi range and a 0.5 to 4.5V ratiometric output.
+ see all
Технический паспорт АКСЕССУАРЫ Notify Me
RoHS Compliant
Pack Упаковка
Certificate of Compliance Guarantee
Описание +
Search Keywords: 86A3R000000150PG
  • поставщик:
    TE Connectivity Sensor Solutions
  • Артикул / №:
    86A3R-000000-150PG
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Sensor Type:
    Media Isolated Analog Pressure Sensor Modules
  • Electrical Connection:
    6" Ribbon Cable
  • Operating Temperature Range:
    -20 – 85 °C, -4 – 185 °F
  • Dimensions:
    Dia .622 x .366 in, Dia 15.82 x 9.3 mm
  • Total Error Band:
    ± 3 %
  • Pressure:
    150 psi
  • Output/Span:
    .5 – 4.5 V
  • Type:
    Gage
  • Package:
    O-Ring Mount
  • Overpressure:
    3X
  • Supply Voltage:
    5 V