- PIC16F87-E/SO
PIC16F87-E/SO
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 16 I/O - 7KB (4K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 368 x 8 RAM - 4 to 5.5V - 18-SOIC.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description