PIC16F785-E/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 17 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 128 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 20-SSO ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 17 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 128 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 20-SSOP.