- MIC5233-3.3YS-TR
MIC5233-3.3YS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: MIC523333YSTR
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5233-3.3YS-TR
ECCN:EAR99
Reel Pack:
2500 -
Family:MIC5233
Accuracy:±1 %
Line Regulation:0.5 %
Junction to Case:N/A
Junction to Ambient:50 °C/W
Function:LDO
Load Regulation:1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.3@50mA,0.4@100mA V
Dimension:6.5 x 3.5 x 1.6 mm
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
250
Can Ship immediately
Buy all 250 in-stock or the regular minimum order quantity of 500