- MIC5201-3.3YS
MIC5201-3.3YS
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520133YS
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5201-3.3YS
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
78 -
Load Regulation:0.16 %
Line Regulation:0.2 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.4@200mA V
Function:LDO
Junction to Ambient:N/A
Dimension:6.5 x 3.5 x 1.6 mm
Junction to Case:15 °C/W
Accuracy:±1 %