- MIC5200-3.3YS
MIC5200-3.3YS
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520033YS
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5200-3.3YS
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
78 -
Load Regulation:0.16 %
Family:MIC5200
Accuracy:±1 %
Junction to Ambient:N/A
Junction to Case:15 °C/W
Function:LDO
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.35@100mA V
Dimension:6.5 x 3.5 x 1.6 mm
Line Regulation:0.1 %