MCP4361-104E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 20-Pin TSSOP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4361104EST
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4361-104E/ST
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    74
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Dimension:
    6.5 x 4.4 x 1 mm
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)
  • Family:
    MCP4361
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V