HLG-480H-30A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 480W - Adj: 30 Vdc @ 16,000mA - Dim: No
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HLG480H30A
  • Supplier:
    MEAN WELL
  • Part No:
    HLG-480H-30A
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    480 W
  • Output Voltage Range:
    15.0 to 30.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    16,000 mA (16.0 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C