ATMEGA2560-16AU
Microchip Technology
MCU 8-bit - AVR ATmega Family ATmega256X Series Microcontrollers - 16 MHz - 256 KB - 8 KB - 100 Pins.
+ see all
데이터 시트 액세서리 Notify Me
유해물질 제한지침(RoHS) 준수
TRAY 포장
Certificate of Compliance Guarantee
설명 +
Search Keywords: ATMEGA256016AU
  • 공급자:
    Microchip Technology
  • 부품 번호:
    ATMEGA2560-16AU
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    90
  • Dimension:
    14 x 14 x 1 mm
  • Packaging:
    Tray
  • Number of ADCs:
    Single
  • Supplier Package:
    TQFP
  • Instruction Set Architecture:
    RISC
  • Number of Timers:
    6
  • Program Memory Type:
    Flash
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • On-Chip DAC:
    N/A
  • USART:
    4
  • Data Bus Width:
    8 bit
  • Maximum CPU Frequency:
    16 MHz
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Pin Count:
    100
  • ADC Resolution:
    10 bit
  • Maximum Expanded Memory Size:
    64 KB
  • Family:
    ATMEGA2560
  • Interface Type:
    JTAG/TWI/SPI/USART
  • I2S:
    0
  • UART:
    0
  • DAC Resolution:
    N/A
  • Number of DACs:
  • Maximum Power Dissipation:
  • I2C:
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V
  • SPI:
    1
  • Maximum Clock Rate:
    16 MHz
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Device Core:
    AVR
  • Program Memory Size:
    256 KB
  • Ethernet:
  • On-Chip ADC:
    16
  • RAM Size:
    8 KB
  • Supplier Temperature Grade:
    Industrial
  • Family Name:
    ATmega
  • Minimum Operating Supply Voltage:
    4.5 V