The R10-E1Y4-V2.5K is a 4-pole, cradle-style relay with single silver contacts, solder/plug-in terminals, and a 48VDC coil.
+ see all
Scheda dati ACCESSORI Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Imballaggio
Certificate of Compliance Guarantee
Descrizione +
Product Highlights:
  • R10 Series
  • Contact Arrangement = 4 Form C, 4PDT, 4 C/O
  • Contact Current Rating = 3 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E1Y4V25K
  • fornitore:
    TE Connectivity / P&B Brand
  • Codice componente:
    R10-E1Y4-V2.5K
  • Alias/AKA:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    48 V
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -55 to 75 °C
  • Coil Resistance:
    2.5 KOhm