MLH500PSB01A
Honeywell
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 500 PSI, Units in PSI, Measurement Sealed Gage (psi) ...
+ see all
Scheda dati ACCESSORI Notify Me
RoHS Compliant
Imballaggio
Certificate of Compliance Guarantee
Descrizione +
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 500 PSI, Units in PSI, Measurement Sealed Gage (psi)4, Electrical Termination Delphi Metri-Pack 150, Pressure Connector 1/4-18 NPT, Output Type 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Ratiometric from 5 Vdc Excitation, Diaphragm Seal - Advanced Thick Film (ATF).
Product Highlights:
  • All-wetted parts
  • No internal elastomeric seals
  • Stable and creep free
  • Reverse voltage and output short circuit protected
  • Less than 2ms response time
  • Easy customization
  • Rated IP65 or better
  • Exceeds CE heavy industrial EMC for use in areas of high RFI/EMI
  • Amplified and temperature compensated
  • Wide choice of connections and terminations
  • Calibration for special pressure ranges
Search Keywords: MLH500PSB01A
  • fornitore:
    Honeywell
  • Codice componente:
    MLH500PSB01A
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Media:
    Air,Gas,Liquid
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    27 dia x 55 mm
  • Device Pressure Type:
    Sealed Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 500 psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V