PV14-6LFX-M
Panduit
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, 18- 14 AWG, #6 stud size, expanded insulation for large wire O.D., bulk package.
+ see all
Scheda dati ACCESSORI Notify Me
RoHS Compliant
Imballaggio
Certificate of Compliance Guarantee
Descrizione +
Product Highlights:
  • Locks in place for secure connection
  • Fork design provides for fast and easy installation, without the need to remove fastener
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process
  • Barrel of terminal internally beveled to provide quick and easy wire insertion
  • UL and CSA rated up to 2000 V per UL 486
  • Maximum recommended operating temperature 302°F (150°C)
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.
Search Keywords: PV146LFXM
  • fornitore:
    Panduit
  • Codice componente:
    PV14-6LFX-M
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Color:
    Blue
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
in magazzino: 3
Può essere spedito immediatamente Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000