AZ9741-1C-24DE
American Zettler
40AMP Mini-ISO Automotive Relay 24VDC coil SPDT
+ see all
Scheda dati ACCESSORI Notify Me
RoHS Compliant
Tray Imballaggio
Certificate of Compliance Guarantee
Descrizione +
Search Keywords: AZ97411C24DE
  • fornitore:
    American Zettler
  • Codice componente:
    AZ9741-1C-24DE
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Max Contact Current:
    40A (NO) / 30A (NC)
  • Coil Voltage:
    24 VDC
  • Coil Current:
    66.67 mA
  • Coil Resistance:
    360 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide
  • Must Operate Voltage:
    15.6 VDC
  • Must Release Voltage:
    2.4 VDC
  • Operate Time:
    7 ms
  • Seal:
    Sealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Dimension:
    26.5 x 26.5 x 24.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C