40PC015V2A
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 15psi Vacuum Gage 6-Pin DIP
+ see all
Fiche technique ACCESSOIRES Notify Me
RoHS Compliant
Emballage
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Monolithic design
  • 6 Pin DIP package
  • Port designed for O-ring interface
  • Smallest amplified sensor package
  • Operating temperature range from -45 °C to 125 °C [-49 °F to 257 °F]
  • Silicon piezoresistive technology
  • Minimal PCB space
  • Fully signal conditioned
Search Keywords: 40PC015V2A
  • fournisseur:
    Honeywell
  • Référence:
    40PC015V2A
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -45 to 125 °C
  • Dimension:
    13.21 x 11.13 x 19.81 mm