6538S-1-502
Bourns
Rotary Potentiometer - 5K Ohm - 1W - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 22.23 X 28.58mm - Servo Mount.
+ see all
Fiche technique ACCESSOIRES Notify Me
RoHS Compliant
BULK Emballage
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 6538S1502
  • fournisseur:
    Bourns
  • Référence:
    6538S-1-502
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    Servo Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±500 ppm/°C
  • Dimension:
    28.58 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C