3306K-1-501
Bourns
The 3306K-1-501 is a 6 mm, single-turn, open-frame cermet trimming potentiometer with a resistance of 500 ohms.
+ see all
Fiche technique ACCESSOIRES Notify Me
RoHS Compliant
BULK Emballage
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3306K1501
  • fournisseur:
    Bourns
  • Référence:
    3306K-1-501
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.2 (1/5) W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    25 %
  • Temperature Coefficient:
    ±250 ppm/°C
  • Dimension:
    6.81 x 8.4 mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 100 °C