LPF-16D-24
MEAN WELL
The LPF-16D-24 is a 16W constant current mode AC/DC LED driver that provides a 24V output with a rated current of 0.67A.
+ see all
Fiche technique ACCESSOIRES Notify Me
RoHS Compliant
Emballage
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LPF16D24
  • fournisseur:
    MEAN WELL
  • Référence:
    LPF-16D-24
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    16 W
  • Output Voltage Range:
    13.2 to 24.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    670 mA (0.67 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Maximum DC Input Voltage:
    431
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -35 to 70 °C