The 72PR100KLF is a 100 kOhm, single-turn, 3/8-inch square cermet trimmer.
+ see all
Fiche technique ACCESSOIRES Notify Me
RoHS Compliant
Box Emballage
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 72PR100KLF
  • fournisseur:
    BI Technologies/TT Electronics
  • Référence:
    72PR100KLF
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    9.53 x 9.53 x 4.75 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C