MIC2940A-3.3WT
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 1.25A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
+ Ver todo
FICHA TÉCNICA Accesorios Notificarme
Cumple con RoHS
TUBE embalaje
Certificate of Compliance Guarantee
Descripción +
Palabras clave de búsqueda: MIC2940A33WT
  • Proveedor:
    Microchip Technology
  • Nº de pieza:
    MIC2940A-3.3WT
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Function:
    LDO
  • Load Regulation:
    0.16 %
  • Family:
    MIC2940A
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.15@5mA,0.25@250mA,0.45@1A,0.6@1250mA V
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Dimension:
    10.67(Max) x 4.83(Max) x 9.17(Max) mm
  • Accuracy:
    ±1 %