VZ20D470KBS
World Products
Var MOV 30VAC/33VDC 2000A 52V Radial Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: VZ20D470KBS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    World Products
  • Part No:
    VZ20D470KBS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    100
  • Varistor Voltage:
    52 V
  • Clamping Voltage:
    93 V
  • Clamping Current:
    20 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    5.3 x 28 x 24 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    30 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    33 V
  • Maximum Surge Current:
    2000 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm
  • Tolerance Voltage:
    10 %