RN60D5761F
Vishay / Dale
Metal Film Resistor - 5.76 kOhm ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - Axial - Through Hole
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RN60D5761F
  • Part No:
    RN60D5761F
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    5.76 KOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -65 to 175 °C
  • Dimension:
    8.74 x 3.68 mm