RN55C1870F-RE6
Vishay / Dale
Metal Film Resistor - 187 Ohm ±1% - 0.125W - ±50ppm/°C - Axial - Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RN55C1870FRE6
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Vishay / Dale
  • Part No:
    RN55C1870F-RE6
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Resistance Value:
    187 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -65 to 175 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    6.1 x 2.29 mm