RLR07C56R2FS
Vishay / Dale
Metal Film Resistor - 56.2 Ohms ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - ...
Description +
Metal Film Resistor - 56.2 Ohms ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - Bulk
Search Keywords: RLR07C56R2FS
  • Part No:
    RLR07C56R2FS
  • Resistance Value:
    56.2 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C
  • Dimension:
    6.35 x 2.29 mm