RLR07C27R4FS
Vishay / Dale
Metal Film Resistor - 27.1 Ohms ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Metal Film Resistor - 27.1 Ohms ±1% - 0.25W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - Bulk
Search Keywords: RLR07C27R4FS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Vishay / Dale
  • Part No:
    RLR07C27R4FS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    27.4 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    6.35 x 2.29 mm