RLR05C8870FS
Vishay / Dale
Metal Film Resistor - 887 Ohms ±1% - 0.125W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Metal Film Resistor - 887 Ohms ±1% - 0.125W - ±100ppm/°C - Failure Rate: 0.001%/1000Hrs - MIL-PRF-39017 - Axial Through Hole - Bulk
Search Keywords: RLR05C8870FS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Vishay / Dale
  • Part No:
    RLR05C8870FS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    887 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    3.81 x 1.68 mm