SGRF300-12/R
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1A DPDT(10.08x10.29x8.64)mm SMD High Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SGRF30012R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    SGRF300-12/R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -55 to 85 °C