RF303Z-12
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1A DPDT (9.4x9.4x9.78)mm THT High Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: RF303Z12
Supplier:Teledyne Relays
Part No:RF303Z-12
Alias/AKA:RF303Z-12/G
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Supplier Standard Pack:
150 -
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:14.12 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-55 to 85 °C