RF303-12/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1A DPDT (9.4x9.4x9.78)mm THT High Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: RF30312G
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:RF303-12/G
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:High Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:14.12 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-55 to 85 °C