RF300YZ-12
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1A DPDT (9.4x9.4x6.99)mm THT High Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: RF300YZ12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:RF300YZ-12
Alias/AKA:RF300YZ-12/G
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
150 -
Type:High Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1 A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-55 to 85 °C