RF100Y-12/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm DPDT (9.53x9.53x7.37)mm THT High Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RF100Y12G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    RF100Y-12/G
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Type:
    High Reliability Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    N/A
  • Coil Current:
    30.77 mA
  • Coil Resistance:
    390 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -55 to 85 °C