M39016/17-028M
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.53x9.53x6.99)mm THT Established Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: M3901617028M
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    M39016/17-028M
  • Alias/AKA:
    J114-12PM
    EAR99
    150
  • Type:
    Established Reliability Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1DC,0.25AC A
  • Coil Current:
    30.77 mA
  • Coil Resistance:
    390 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C