J432T-18WL
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 18VDC 1.6KOhm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x9.4x9.52)mm THT Established Reliability Relay
Description
Search Keywords: J432T18WL
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J432T-18WL
Supplier Standard Pack:
100 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:14.5 mA
Coil Resistance:1.6 KOhm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C