J432DDM-12L
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (( 9.4mm 9.4mm 9.52mm)) THT Established Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: J432DDM12L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    J432DDM-12L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Type:
    Established Reliability Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1DC,0.25AC A
  • Coil Current:
    15 mA
  • Coil Resistance:
    850 Ohm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C