J431TM-18L
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 18VDC 2.3KOhm 1ADC/0.25AAC SPDT (9.4x10.29x9.52)mm THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: J431TM18L
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J431TM-18L
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Supplier Standard Pack:
250 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:SPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:9.1 mA
Coil Resistance:2.3 KOhm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C