J431T-12WL
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 1.025KOhm 1ADC/0.25AAC SPDT (9.4x10.29x9.52)mm THT Established Reliability Relay
Description
Search Keywords: J431T12WL
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J431T-12WL
Supplier Standard Pack:
100 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:SPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:13.6 mA
Coil Resistance:1.025 KOhm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C