J431D-12M
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 1.025KOhm 1ADC/0.25AAC SPDT (9.4x10.29x9.52)mm THT Established Reliability Relay
Description
Search Keywords: J431D12M
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J431D-12M
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:SPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:11.71 mA
Coil Resistance:1.025 KOhm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C