- J422-12WM
J422-12WM
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 500Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x9.4x7.11)mm THT Latching Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: J42212WM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J422-12WM
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C
Dimension:9.4 x 9.4 x 7.11 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:24 mA