J412-12PM
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x10.29x6.86)mm THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: J41212PM
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J412-12PM
Supplier Standard Pack:
250 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C