J411-18WL
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 18VDC 1.13KOhm 1ADC/0.25AAC SPDT (9.4x10.29x6.86)mm THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: J41118WL
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J411-18WL
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:SPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:15.93 mA
Coil Resistance:1.13 KOhm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C