J136CM9-12L
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 677.97Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (12.95x9.53x9.53)mm THT Established Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: J136CM912L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    J136CM9-12L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1DC,0.25AC A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C
  • Dimension:
    12.95 x 9.53 x 9.53 mm
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Coil Current:
    17.7 mA