- J136C-12M
J136C-12M
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 677.97Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (12.95x9.53x9.53)mm THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: J136C12M
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J136C-12M
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
250 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C
Dimension:12.95 x 9.53 x 9.53 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:17.7 mA