- J114M4-18M
J114M4-18M
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 18VDC 880Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.53x9.53x6.99)mm THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: J114M418M
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:J114M4-18M
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C
Dimension:9.53 x 9.53 x 6.99 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:20.45 mA