J114DM4-12M/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.53x9.53x6.99)mm THT Established Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: J114DM412MG
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Relays
  • Part No:
    J114DM4-12M/G
  • Alias/AKA:
    J114DM4-12M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1DC,0.25AC A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C
  • Dimension:
    9.53 x 9.53 x 6.99 mm
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Coil Current:
    30.77 mA