ER432T-12A
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (( 9.4mm 9.4mm 9.52mm)) THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: ER432T12A
Supplier:Teledyne Relays
Part No:ER432T-12A
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
Supplier Standard Pack:
100 -
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:16.7 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C