ER432DY-12A
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1ADC/0.1AAC DPDT (( 9.4mm 9.4mm 9.52mm)) THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description
Search Keywords: ER432DY12A
Supplier:Teledyne Relays
Part No:ER432DY-12A
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Supplier Standard Pack:
50 -
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.1AC A
Coil Current:14.11 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C