ER432-12A/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 850Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (( 9.4mm 9.4mm 9.52mm)) THT Established Reliability Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: ER43212AG
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:ER432-12A/G
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Established Reliability Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:14.11 mA
Coil Resistance:850 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-65 to 125 °C