ER422-12B/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 500Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x9.4x7.11)mm THT Latching Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: ER42212BG
  • Part No:
    ER422-12B/G
  • RoHS:
    Yes
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C
  • Dimension:
    9.4 x 9.4 x 7.11 mm
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Coil Current:
    24 mA