ER412DY-18B/S/G
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 18VDC 880Ohm 1ADC/0.1AAC DPDT (9.4x10.29x6.86)mm THT Established Reliability Relay
Description +
Search Keywords: ER412DY18BSG
  • Part No:
    ER412DY-18B/S/G
    EAR99
    50
  • DC Coil Voltage:
    18 V
  • Maximum Current Rating:
    1DC,0.1AC A
  • Coil Current:
    20.45 mA
  • Coil Resistance:
    880 Ohm
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C