ER411DM3-12A/G
ER411DM3-12A/G
Teledyne Relays
In Stock: 0
Minimum Order: 13
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
ER411DM3-12A
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 500Ohm 1ADC/0.25AAC SPDT (9.4x10.29x9.86)mm THT Established Reliability Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: ER411DM312A
  • Part No:
    ER411DM3-12A
  • RoHS:
    No
    EAR99
    50
  • Type:
    Established Reliability Relay
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Coil Current:
    24 mA
  • Coil Resistance:
    500 Ohm
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C