ER114D-12B/SQ
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1A DPDT (10.42x9.53x7.62)mm THT Established Reliability Relay
Description +
Search Keywords: ER114D12BSQ
  • Part No:
    ER114D-12B/SQ
  • HTS:
  • COO:
    MX
    50
  • Type:
    Established Reliability Relay
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Coil Current:
    30.77 mA
  • Coil Resistance:
    390 Ohm
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C